П`ятниця, 18.07.2025, 13:04
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт Галицинівської ЗОШ

Форма входу
Пошук

Цветаева

5 клас

Тема. М. Цвєтаєва. «Книги в червоній палітурці». Образ ліричної героїні, котра любить читати. Роль літературних і музичних асоціацій у творі

Мета: повторити з учнями основні відомості з життя поетеси; поглиблювати навички аналізу художнього тексту, розкрити образ ліричної героїні; розвивати образне мислення. Творчу уяву, формувати навички самостійного пошуку інформації, навички роботи в групах; виховувати любов до художнього слова, до читання, естетичні смаки.

Обладнання: портрет М. Цвєтаєвої, підручник, ілюстрації для створення колажу,аудіозаписи музичних творів Кюї (Шумана, Гріга).

Хід уроку

 

І. Актуалізація опорних знань.

 Перевірка домашнього завдання

1. Вікторина.

Коли народилася М. Цвєтаєва?

Ким були її батьки?

Чим захоплювалася дівчинка?

Як називалася перша збірочка поетеси, і коли вона була видана?

2. Повідомлення учнів про Гріга, Шумана, Кюї, Діогена.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Звернення до учнів.

Світ мистецьких захоплень у кожного різний. Перефразовуючи відомий вислів, можемо твердити: «Скажи, що ти читаєш, яку музику слухаєш – і я скажу. Хто ти».

 Новий час вносить в уподобання людей свої корективи. Але класика є класика, і в усі часи будуть популярними безсмертні твори Баха, Моцарта, Шумана, Шевченка, Франка та багатьох інших корифеїв світової культури. Отже, сьогодні на уроці ми з вами спробуємо прилучитися до мистецької скарбниці, з’ясувати роль музичних і літературних асоціацій у поезії М. Цвєтаєвої, розглянемо образ ліричної героїні, яка захоплюється мистецтвом. Щоб ми ефективніше працювали на уроці, поділимося на 2 групи.

Оголошення теми й мети уроку.

ІІІ. Формування вмінь та навичок.

1.      Виразне читання вірша (в кожній групі учні по черзі по кілька рядочків читають поезію)

2.      Бесіда за змістом твору (ставляться питання кожній групі по черзі. Якщо 1 група не відповідає, відповідає інша).

Як поетеса називає дитячі роки?

-  Чому вона називає дитяче життя раєм?

-  Кого вона вважає своїми друзями?

-  А у вас є улюблені герої? Хто вони?

-  Як часто автор звертається до книжок?  .

-  Яка картина постає перед вами, коли ви читаєте ці рядки?

-  Чи відомі вам прізвища Кюї, Гріга, Шуман? Хто ці люди?Чому поетеса згадує їх?

-  Хто такі Гек Фінн, Беккі, індіанець Джо, Принц, Жебрак? Що ви знаєте про них?

-  З ким порівнює автор Гека?

 - Чому поетеса згадує Діогена?

-  Що відчуває дівчинка під час читання книжок? .  

 - Чи є у вас удома бібліотека?

 - Які книжки з до­машньої бібліотеки є вашими улюбленими?

-  Чиї це слова:

«О, почему средь красных книг

Опять за лампой не уснуть бы?

О золотые времена,

Где взор смелей и сердце чище!

 О золотые имена: Гекк Финн, Том Сойер, Принц и Нищий!»

(Це слова дорослого поета.)

-          Чому автор у кінці деяких речень ставить три крапки?

        -  Знайдіть у вірші діалог. Як його треба читати?

-  Знайдіть у тексті звертання. Виділіть його голосом.  Як  героїня  звертається  до  кни­жок? («Неизменившие друзья в потертом, красном переплете».) Про що це свідчить? (Книжки для героїні - живі і реальні друзі, які ніколи не зраджують.)

-  Чому автор вживає слово «потерта палітур­ка»? Чи важливе воно для розуміння тексту? (Ідеться, про книжки, які часто тримали в руках, читали і перечитували. Отже, ці книж­ки цікаві, читати їх - велике задоволення.) Тоді чому привіт із дитинства «печальный?» (Можливо, тому що дитинство минуло і біль­ше не повториться. Не повторяться ті пре­красні хвилини, коли можна було усамітнити­ся з книжкою і забути про все.)

3.      Поетичний практикум.

- Учні пригадують, що називається епітетами, метафорами, діалогом…

- Виконання завдання.

Поєднайте художні засоби з їх визначенням.

 

Приклади

Незрадливі, тремкі, щасливіші, віщий, струнким

З дитячих раювань моїх розраду несете мені ви; легенди золотих часів

— Вже пізно!

— Мамо, три рядки!..

Як з книжкою чудово вдома! Вжахнусь!

О, чом би між червоних книг Під лампою знов не заснути?

Над хлопчиком струнким — корона ... Це я ...Британію стрясають смути...

 

Художні засоби

Риторичні окличні речення

Епітети

Незакінчені речення

Риторичні питальні речення

Діалог

Метафори

4.      Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

 Визначте головну думку поезії М. Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці».

Очікувані відповіді

•   Утвердження любові до мистецтва, до прекрасного.

•   Захоплення атмосферою родинного тепла, взаєморозуміння між матір'ю та донькою.

•   Спілкуючись зі світом мистецтва, людина стає духовно багатою..

5.      Інтерактивна вправа «Сонечко»

Лірична героїня -

освічена

любить свою родину, живе у злагоді з нею

романтична

любить книги

захоплюється й розуміє музику

вразлива

 

ІV.Узагальнення матеріалу

 Створення колажу «Книга в житті М. Цвєтаєвої», «Книга в нашому житті» (під час

роботи звучить музика Кюї, Гріга, Шумана). Потім учні порівнюють колажі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Підбиття підсумків уроку.

1. Інтерактивна вправа «Термометр»

* Позначте, наскільки близьким були вам ідеї уроку.

2. Слово вчителя.

 Уже дорослою Марина Цвєтаєва неодноразово згадувала своє золоте дитинство. Була вдячна матері за те, що вона відкрила ді­тям очі на вічні, незмінні цінності в житті, об­дарувала їх радощами дитинства, привабливістю сімейних свят, ознайомила з найкращими у світі книжками та чарівною музикою. Вірш «Книжки в червоній палітурці» - гімн книжкам, читанню, що зробили дитинство поетеси незабутнім.

 

VI.  Домашнє завдання.

За вибором учнів:

1) намалювати ілюстрацію до улюбленої книжки;

2)  написати відгук про улюблену книжку;

3) прочитати «Лускунчик».

 

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 26
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright MyCorp © 2025
Конструктор сайтів - uCoz